SUNİ OĞUL ALMA TEKNİĞİ

Merhaba dostlar.

Piyasada satılan anaarıların kalitesinden şüpheleniyorsanız,anaarı üretimi konusunda çok tecrübeli değilseniz,elinizde üstün genetik özelliklere sahip damızlık kovanınız yoksa,aşağıdaki suni oğul alma tekniğini uygulayabilirsiniz.

         Herhangi birkaç çıtayı ayırıp suni oğul almak yerine kovanı kendi haline bırakın nezaman anaarımemesi yaptı ozaman anaarı memeli çıtaları başka bir kovana koyarak suni oğul alın.3,4 gün sonra yapacağınız muayenede analı kovanınız yeniden anaarımemesi yapmış anası  işçi arılar tarafından bakılmamış ve zayıflamış yine oğula meyletmişse kovan güçlü ise tekrar aynı yöntemle suni oğul alın ama bukez analı kovanla yeni oluşturduğunuz suni oğlun yerlerini değiştirin Analı kovan yeri değiştiği için mevcudu azalır ve oğul verme eğiliminden vazgeçer.Sizde oğul kaçırmadan 2 oğul sahibi olursunuz.

       Bu tekniğin dez avantajı şudur Oğul için yapılan anaarımemelerinden sunioğul aldığınız için oluşturduğunuz kovanınız oğula meyilli olur.Eğer arılarınızı günlük kontrole zamanınız varsa bu problem değildir.

       Bu tekniğin dezavantajının yanında avantajıda vardır.Genetik ve verimlilik olarak daha kaliteli arı ırkına sahip olursunuz.Çünkü işçi arılar nesillerini devam ettirmek için anaarı üretiminde kullanacakları larvaları rastgele seçmezler.En nitelikli larvaları seçerler ve onlara özenle bakarlar.

     Not:Anaarı memelerinin 2 si hariç diğerlerini imha edin oğul için hazırlanan anaarı memeleri olduğu için 2 den fazla olursa arı mevcudu azda olsa koloninin oğul verme ihtimali vardır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !